Uważasz, że już wydajesz za dużo na ogrzewanie domu…?

Zastanawiasz się jak to możliwe, że choć w ostatnich latach zimy są wyjątkowo łagodne, to Twój roczny wydatek na ogrzewanie domu bynajmniej nie maleje…? Istnieją co najmniej dwa główne powody takiego stanu rzeczy: coraz dłuższy sezon grzewczy oraz wzrost cen energii na rynkach światowych. Czym zatem ogrzewać swoje mieszkanie, aby obecnie jak i w przyszłości nie wydawać fortuny na zakup energii?

Zapewne, to w jaki sposób ogrzewamy swój dom, nie powinno odbywać się z uszczerbkiem dla środowiska, dlatego istotna jest troska każdego z nas o czyste powietrze, którym oddychamy - zarówno my (dorośli) jak i nasze dzieci, wnuki. Co to oznacza…? Niemniej istotne od tego czym palimy w piecu (i w jakim piecu) jest to, w jaki sposób w nim palimy (zobacz tutaj)! Czy do walki ze smogiem potrzebny jest całkowity zakaz palenia węglem, w każdym sortymencie…? I kogo miałby on objąć… czy oprócz prywatnych gospodarstw także elektrociepłownie…? To mniej więcej tak, jakby proponować nakazanie wszystkim prywatnym użytkownikom samochodów porzucenie swoich samochodów i zakup nowych - z napędem elektrycznym… jednocześnie pozostawiając na drogach stare kopcące autobusy (elektrociepłownie, w których jedynym surowcem jest przecież węgiel). Tylko czy prąd nie jest przypadkiem produkowany w naszym kraju z tegoż samego surowca…?

O zanieczyszczone powietrze najprościej oczerniać węgiel… Czy dlatego że jest czarny…? Tymczasem opalanie węglem – w szczególności w domach wybudowanych według innych norm energetycznych niż obecnie obowiązujące – wciąż pozostaje najbardziej opłacalnym, najtańszym, a przez to najchętniej wybieranym przez Polaków. Większość rodzin w naszym kraju najzwyczajniej nie stać na ogrzewanie domu gazem, pelletem, czy prądem.

Opalasz dom węglem i myślisz, że wydajesz za dużo na ogrzewanie swojego domu…? Na pogodę jak i światowe trendy wzrostu cen energii nie mamy niestety wpływu… Możesz jednak zadbać o zakup odpowiedniego, dobrej jakości opału, rozpalać w piecu od góry. Jeśli to możliwe, pomyśl o szczelniejszych oknach, wymianie pieca na ekogroszek (zobacz tutaj) i termomodernizacji domu. Jednego bądź pewien – taniej niż węglem tego domu nie ogrzejesz!...