poniedziałek, 22 kwiecień 2019

Jaki rodzaj kotła…?

Czy wiedziałeś że istnieją trzy rodzaje konstrukcji pieców i kotłów centralnego ogrzewania? Niestety, wiele osób nie zwracana na to uwagi; w  każdym z nich przywykły palić w taki sam sposób – przeważnie nieprawidłowy, o wiele kosztowniejszy, a do tego szkodliwy dla środowiska.

Czy i Tobie wydawało się to dotychczas nieistotne? Zmień swoje podejście i... zacznij oszczędzać na ogrzewaniu domu!... Nie musisz zaczynać od wyrzucenia swojego starego kotła c.o. Zacznij od wykonania pierwszego kroku – dowiedz się jaka jest konstrukcja pieca, który posiadasz. Następnie dostosuj do niego najbardziej efektywny i zarazem ekologiczny sposób palenia.

Niewątpliwie najwięcej jest kotłów górnego spalania (z wylotem spalin tylko u góry paleniska). Sprawdź, czy jesteś w jego posiadaniu. Jeśli tak, to – o ile jeszcze tego nie robisz - koniecznie zacznij palić w nim od góry. Taki sposób palenia jest o wiele bardziej oszczędny (spalisz nawet o 1/3 opału mniej!) i w praktyce łatwiejszy, bo nie wymaga częstych naszych wizyt w kotłowni (zobacz więcej).

Istnieją także kotły dolnego spalania – szczególnie wśród starszych (z wylotem spalin tylko u dołu paleniska). Podejmowanie próby rozpalania w nim od góry nie ma najmniejszego sensu, bo zapewne zakończy się ona niepowodzeniem. W tym przypadku doradzamy wybór palenia kroczącego, polegającego na dokładaniu opału od boku pieca (więcej tutaj).

Trzecim rodzajem są  piece górno – dolne (z wylotem spalin u góry i u dołu paleniska). Kotły te powstały jako próba połączenia zalet górnego i dolnego spalania. Łatwo pomylić taki piec z kotłem dolnego spalania – decyduje tu wielkość szczeliny u góry komory zasypowej. Jeśli przelot górą ma co najmniej 10 cm, to na pewno jest to kocioł górno – dolny.

Oprócz zwykłych pieców c.o. istnieją także nowoczesne kotły zasypowe z retortą (kotły wyposażone w retortę i podajnik). Paliwem jest tu ekogroszek (zobacz więcej) bądź (w przypadku niektórych) ekomiał. Obecnie na rynku istnieją już kotły 5 i 6 generacji. Gwarantują wysoką sprawność i wydajność przy uzyskaniu większej ilości ciepła, wraz ze zmniejszoną emisją zanieczyszczeń.

/grafika: czysteogrzewanie.pl/