Kupujesz wyroby węglowe? Koniecznie powinieneś o tym wiedzieć!... Dokładnie z dniem 1 stycznia 2019 roku weszły w życie nowe przepisy regulujące sposób nabywania węgla bez płacenia akcyzy. Zobacz jakie obowiązki narzuca polski ustawodawca na Kupującego. Warto wiedzieć, że obecna wysokość akcyzy, naliczanej do ceny węgla osobom fizycznym i podmiotom gospodarczym nieobjętym zwolnieniem, to kwota 40,39 złotych brutto (od 1 tony).
Groszek plus to nowa (zmieniona) nazwa sortymentu węgla, który na polskim rynku przez blisko dwie dekady oferowany był Klientom pod nazwą ekogroszek. Sortyment ten nieustannie cieszy się dużą popularnością. Okazało się bowiem, że opalanie węglem nie musi odbywać się z dużym uszczerbkiem dla ekologii. Paliwa stałe, powstające na bazie węgla kamiennego, cechuje niska zawartość siarki jak i popiołu oraz wilgotności. Spalany w specjalnych piecach z podajnikiem, wymagających minimalnego zaangażowania ze strony domowników, emituje zdecydowanie mniej gazów cieplarnianych niż piece rusztowe. Nie dość wspomnieć, że spalanie w kotłach retortowych jest wręcz bezdymne.
Nie brakuje osób, które z zakupem węgla na sezon grzewczy zwlekają aż do nadejścia pierwszych przymrozków. Czy to faktycznie dobry moment na zakup węgla?... Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto pomyśleć o wcześniejszym zaopatrzeniu swojego gospodarstwa domowego w dostateczną ilość opału - na całą zimę. Pierwszy z nich to niższa cena - w sezonie grzewczym na zakup opału wydamy dużo więcej. Producenci węgla (kopalnie) jak i sprzedawcy opału określają ceny surowca w zależności od pory roku.